Social Readers


Martin


Patrik


Naše #SuccessStory

Jmenuji se Martin a po mém boku v projektu SocialReaders se nachází Patrik Vácal (dále Páťa :D). SocialReaders je online komunita čtenářů sdílející knížky, nápady a zážitky offline, kde přispívají sami studenti, takže si můžou vybrat z knížek, které by v knihovně nikdy nesehnali. Oba dva jsme studenti středních škol, ale hlavně se motáme v lokální aspirující podnikatelské komunitě od známých, přes akce jako Startup Weekend nebo Hackathony, kde se rádi profilujeme ve svých zájmech. Páťa inklinuje spíše k technickým detailům, já řeším spíše finanční a business koncepty. Na Projektu SocialReaders společně s Páťou, bandou skvělých programátorů a pomocnou rukou SIT Portu spolupracujeme více než přes rok.

Více informací na socialreaders.cz.1. Jak ses dostal k tomu, v čem chceš podnikat, jak Tě to napadlo?

Martin: Bokem k SocialReaders se věnuji financím – investicím, tudíž hodně čtu odborné knížky, bohužel tyto knížky jsou buď nedostupné v knihovnách, nebo velmi drahé v knihkupectvích. Zároveň jsem si chtěl rozšířit svůj network, hlavně skrze knížky, protože většinu času trávím čtením. Proto mě napadla sdílená knihovna jako skvělá cesta ke vzdělání ve formě knížky a hlavně člověka.

Patrik: Na Startup Weekendu v Plzni jsem potkal Martina. Když mi později napsal, tak se mi projekt hodně zalíbil. Knížky sice moc nečtu, ale když mě nějaká knížka nadchne, tak se neshání zrovna nejlépe. Také bych si chtěl rozšířit svůj network. Proto jsem se k Martinovi přidal a budujeme teď SocialReaders společně.

2. Čeho ses na začátku nejvíc bál, co bylo na rozjezdu podnikání nejtěžší?

Martin: Málokteré podnikání je nalinkované. Co vidím jako největší bariéru je, že postavení funkčního startupu je věc pokusu a omylu. Když jsem začínal, tak jsem se ostýchal ptát, dělat chyby, ale to je to nejdůležitější, co musíme dělat, pokud chceme podnikat. Ani Jobs ani Gates nevěděli, jak krok po kroku postavit společnost, museli zkoušet všechno možné a s rozumem se držet toho, co zdánlivě mohlo fungovat. Takže nejtěžší na podnikání je tvoření funkční struktury.

Patrik: Že to nikdo nebude chtít. Jsme v 21. století a měl jsem dojem, že skoro nikdo už knížky nečte. Jak jsme se do projektu pustili, tak jsem ale zjistil, že čte i spousta lidí z mého okolí. Z mého pohledu bylo na rozjezdu nejtěžší vůbec najít ty správné technologie, které použijeme, a nějak dát vůbec dohromady ten základ, na kterém se to dá postavit.

3. Největší fuckup?

Společně: Ztracený učitel… Byli jsme domluveni s nejmenovanou SŠ školou na spolupráci k web-designu, na kterou jsme čekali měsíce, bohužel spolupráce nedopadla.

4. Nejlepší pocit jsem měl, když…?

Martin: Nejlepší pocit mám pokaždé, když někdo nový přijde k nám do týmu, protože o každou chytrou hlavu navíc má startup šanci uspět. Samozřejmě rád poznávám další a další podnikavé lidi, se kterými mohu spolupracovat nejenom na SocialReaders.

Patrik: To sakra začalo fungovat!

5. Jaké máš podnikatelské plány do budoucna, co je Tvůj cíl?

Martin: Podnikatelské plány nemám, je to spíše dobrodružství, nikdy nevím, co na mě vyskočí, ale stále zkouším nové a nové věci. Co se SocialReaders týče, tak bychom rádi zprovoznili naši první verzi uživatelům, abychom se zase něco málo mohli přiučit.

Patrik: Chtěl bych tvořit úžasné věci, nemusí to být nutně nic podnikatelského. Vysnil jsem si, že půjdu na vysokou do zahraničí a budu tam studovat IT. Dál uvidím, co se naskytne za příležitosti.

Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.

© 2019 - 2022 SIT Port, design by Beneš & Michl

Naše projekty