#BLOG: Začněte prodávat dříve než odladíte produkt


Kdykoliv odladíte produkt, napadne vás dalších x možností, jak to ještě vylepšit. A když to dokončíte, tak se hlava začne přehřívat dalšími skvělými nápady. Stále dokola… Zapomeňte na dokonalost produktu a začněte prodávat. K čemu vám bude dokonalý produkt na trhu, když o něm nikdo nebude vědět? 

Marketing – pojem, který potřebujete znát

Nejdříve si musíte ujasnit, že marketing se nerovná pouze reklamě. Reklama i propagace do marketingu patří. Marketing je strategický a komplexní proces s cílem přilákat, udržet a rozvíjet vztah se zákazníkem. 

Komplexnost tady vyjadřuje, že televizní reklama v hlavním vysílacím čase není marketing. Je to součást marketingu a marketingové strategie.

Marketingová strategie je váš #musthave

Marketingová strategie je plán, který organizace vytváří k dosažení svých obchodních cílů prostřednictvím marketingových aktivit. Pomocí nich posílíte povědomí o značce, přilákáte zákazníky a přivedete je k nákupu produktů nebo služeb. 

Udělejte si analýzu trhu, stanovte si cíle, určete cílový trh, vhodné marketingové kanály a nastavte komunikaci dle cílové skupiny. To vše pomocí marketingových technik a nástrojů.

10 základních technik a nástrojů pro dosažení vašich cílů

1.Reklama: Využijte placených prostředků k propagaci produktů nebo služeb prostřednictvím různých kanálů, jako jsou televize, rozhlas, tištěná média, online reklama atd.

Kombinujte formy reklamy dle cílové skupiny a fází cesty zákazníka. Pro Generaci Z neplaťte rozhlasovou kampaň, Generace X naopak bude vnímat reklamu před zprávami. 

2. Public Relations (PR): Budujte pozitivní vztah s veřejností prostřednictvím médií, veřejných akcí, …

Ne vždy je špatná reklama dobrým PR. Snažte se, aby vaše jméno rezonovalo v těch pozitivnějších kruzích.

3. Digitální marketing: Kombinujte online strategie a nástroje, jako jsou sociální média, obsahový marketing, SEO (optimalizace pro vyhledávače), PPC (platby za kliknutí), e-mailový marketing atd.

Na sociálních sítích najdete zastoupení snad všech generací. Vybírejte pečlivě, kam jakým stylem budete psát a jaký budete vytvářet obsah.

4. Direct Marketing: Komunikujte přímo se zákazníkem prostřednictvím poštovních letáků, telefonních hovorů, e-mailů, SMS zpráv atd.

Rozmyslete si, do jaké části dáte kolik peněz. Protože víte, jak to končí s letáčky… 

5. Podpora prodeje: Podpořte prodej produktů nebo služeb prostřednictvím slev, soutěží, vzorků atd.

Všichni milují něco zadarmo. V soutěžích je náš národ TOP 1. Pokud se do takové akce pustíte, promyslete si, co vám to má přinést. Aby z toho nebyli jen „nevhodní zákazníci“.

6. Event Marketing: Propagujte značku prostřednictvím účasti nebo pořádání různých událostí, jako jsou veletrhy, konference, workshopy.

Jezděte jen tam, kde máte šanci zaujmout. Nabízíte strojírenské řešení? Nepalte svůj čas na akci pro rodiče s dětmi. Jeďte na strojírenské veletrhy a ušetřený čas věnujte dalším druhům marketingu.

7. Word of Mouth (doporučení slovy): Využijte pozitivního doporučení od stávajících zákazníků k propagaci produktů nebo služeb.

Recenze potřebujete. Jakmile máte prvního zákazníka, nechte si od něj napsat recenzi. A jestli vám to bude dávat smysl, vybarterujte produkt za recenzi.

8. Content Marketing: Vytvářejte a sdílejte užitečný a relevantní obsahu pro cílovou skupinu s cílem přilákat a angažovat zákazníky.

Do obsahového marketingu nepatří jen fotky a videa. Ale také newslettery či podcasty.

9. Affiliate Marketing: Spolupracujte s externími partnery (affiliate partnery), kteří propagují produkty nebo služby organizace a dostávají za to provizi za každý úspěšný prodej.

Najděte odborníka ve svém oboru. Protože affiliate marketing nemůže dělat úplně každý.

10. Guerrilla Marketing: Fascinujte pomocí kreativních a nekonvenčních marketingových technik, které mají za cíl zaujmout a překvapit cílovou skupinu.

Vytvořte virální obsah. Všechnu práci za vás udělají ti, kteří jej budou sdílet na sociálních sítích či ukazovat ve škole/práci na mobilu. 

 

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli formu marketingu, nezapomeňte na základ všeho: CO, JAK a PROČ to dělám.

Shrnutí základů marketingu najdete v SIT Port Tipech od Dominika.

Další novinky

Workshop: Startup x účetnictví

Zakládáte startup, máte zvládnutý produkt, ale straší vás noční můry, když si představíte účetnictví a daně? Dorazte na workshop od společnosti Guru Accounting s.r.o a chyťte se...

Jak probíhalo soustředění bílých hackerů? Podívejte se na video!

V srpnu v prostorách SIT Port proběhlo soustředění tzv. bílých hackerů. Ti nejlepší z nejlepších měli za úkol vyřešit šifry, které je následně vedly k dalším zadání....

SIT Port hostil “bílé” hackery, kteří zazářili v médiích!

Už je to pár dní, kdy jsme v prostorách SIT Portu hostili partu “bílých” hackerů. Kromě toho, že řešili složité úkoly, museli dávat pozor na kamery a reportéry, kteří se...


Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.

© 2019 - 2024 SIT Port