Pilsen Cube II je vesmíru o krok blíž


Vzhůru ke hvězdám. I takto bychom mohli nazvat již druhý microhackathon Pilsen Cube II, jehož cílem je dotáhnout poslední experimenty na satelitu a vypustit jej na oběžnou dráhu. Tentokrát hackathon hostila plzeňská Techmania Science Center, která projektu dala zase úplně nový rozměr. 23 studentů a vědců pracovalo 24 hodin na dílčích úkolech, které je nutné před vypuštěním satelitu dokončit. Téměř bez spánku, za to ale se skvělou náladou, projekt opět mílovými kroky posunuli. Na čem se pracovalo a jaká byla atmosféra? 



Vyhodnocení snímků – Patrik Vácal (MATFYZ) s Jakubem Peškem (Gymnázium JŠB v Domažlicích) posunuli experiment z předešlého hackathonu, při kterém zkoumali polohu satelitu ze snímků, zase o kus dál. Nyní se zabývali automatickým vyhodnocením snímků ze satelitu prostřednictvím histogramů. Vnitřní paměť satelitu totiž není neomezená, a tak je potřeba pečlivě vybrat snímky, které budou přeneseny na Zem. Navrhli proto algoritmus, který efektivně vyhodnocuje histogramy snímků a na základě jejich kvality (Gaussova normálního rozdělení) přiřazuje jednotlivým snímkům skóre. Na konci dne tak satelit pošle na Zem 5 snímků s nejlepším skóre.

Automatické navíjení cívky a výklopný mechanismus antén satelitu – Anastazia Voronscaia, Tomáš Dofek a Milan Konop si vzali na starosti technická témata. Během 24 hodin se jim podařilo navrhnout a vytisknout součástku pro automatické navíjení cívky. U toho ale neskončili. Pustili se také do návrhu výklopného mechanismu antén, který připravili k tisku ve 3D programu.

Analýza rizik – Ondřej Nový a Jan Kotrch z Gymnázia JŠB v Domažlicích se ujali tématu manažersko-technického. Jejich cílem bylo provést tzv. risk management PilsenCube a připravit se tak na všechny problémy, které mohou u satelitu nastat, ať už jde o problémy s nabíjením nebo komunikací satelitu se Zemí. Kluci identifikovali a katalogizovali problémy, dále stanovili pravděpodobnost, s jakou může daný problém nastat, navrhli preventivní opatření, a nakonec řešení problému při jeho vzniku. PilsenCube tak na oběžné dráze nic nezastaví!

Nezahálel ani tým vedoucích projektu PilsenCube z FEL ZČU. Michal Pokorný, Ivo Veřtát, Petr Weissar, Jiří Masopust a Josef Lípa z GJŠB mimo mentorování také přiložili ruku k dílu a pracovali třeba na simulaci optimálního umístění antén tak, aby na satelitu zabraly co nejméně místa.

Už teď se těšíme na další společné setkání.







Další novinky

Naši startupisté vyrážejí do světa

Patrik Vácal zavítal jako host do pořadu Po škole, který vznikl díky Česká středoškolská unie a Knihovna Václava Havla . Zakladatel plzeňského startupu SocialReaders a velký fanoušek...

Studenti si vyzkoušeli první prezentace projektů

Studenti středních škol, na kterých probíhá program Startupuj, si vyzkoušeli první prezentace před porotou. V rámci nich nám představili blíže svůj projekt – smysl projektu, cíl,...

Máme za sebou druhý ročník příměstského tábora SmartHome

Již druhý ročník příměstského tábora SmartHome se nově odehrál v technologickém areálu TechTower. V termínu 14.–18. srpna 2023 se tři týmy kluků pustily do stavby svého...


Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.

© 2019 - 2023 SIT Port