Plant Control

Závlahový systém od Plant Control je již nasazen v několik městech v České republice. Pomocí vzdáleného přístupu se reguluje množství závlahy, čas i opakování, vycházející z potřeb a přání zákazníka.


Oldřich Novák


Pavel König


Naše #SuccessStory

Rozhodli jsme se hacknout závlahový byznys. Od nápadu na hackathonu, jsem se dostali až k reálnému komerčnímu produktu. Využíváme nejmodernější IoT technologie k upgradu stávajících závlahových systémů. PlantControl vyvíjí a dodává IoT inteligentní jednotky a platformu pro řízení zavlažovacích systémů. Jednotky PlantControl fungují na baterie a jsou přímo napojené na internet přes NB IoT, nebo LoRa síť. To umožňuje velkou flexibilitu a rychlost nasazení i na stávající systémy zavlažování.

 1.Jak jste se dostali k tomu, v čem chcete podnikat, jak Vás to napadlo?

Pavel: Všechno začalo naším setkáním na IoT hackathonu od Českých radiokomunikací. Internet věcí v tu dobu byl spíše jen buzzword, než reálné produkty a řešení. Spojili jsme dvě “žhavé” oblasti – Internet věcí a šetření s vodou. K nápadu udělat závlahový systém chytrý, jsme spočítali velmi zajímavý byznys přínos a podařilo se nám také na Arduinu postavit i jednoduchou simulaci otevírání a zavírání ventilů.

2. Čeho jste se na začátku nejvíc báli, co bylo na rozjezdu podnikání nejtěžší?

Pavel: Vybrali jsme si oblast zavlažování, kde je trh již rozjetý. I když jsou naše jednotky unikátní svojí IoT architekturou, jako je funkčnost na baterie, přímé napojení na internet a otevřené rozhraní, je pro nás dostat se do hry stále velkou výzvou. Snažíme se tento trh inovovat a “vzdělat ho”.
Věříme, že se nám ve spojení se správnými partnery, kteří staví řešení na stejných hodnotách, podaří prosadit.

3. Největší fuckup?

Pavel: Největší chybou bylo uvěřit tomu, že šetřit s vodou je to nejdůležitější. Ukazuje se, že je u nás voda velmi levná a máme ji stále dost.

4. Nejlepší pocit jsme měli, když…?

Pavel: Když jsme zprovoznili první instalaci v reálném prostředí v Praze, kde jsou naše jednotky navíc doplněny o senzoriku společnosti CleverFarm. Najednou vidíte, jak se pomocí dat dá řídit celý systém. Rozhodnutí jsou tak podložena reálnými daty. Navíc se nám otevírá potenciál pro přidání inteligence do celého systému.

5. Jaké máte podnikatelské plány do budoucna, co je Váš cíl?

Pavel: První krok je PlantControl rozjet jako standardní firmu. Po ověření byznys modelu na našem trhu chceme jít na zahraniční trhy. Za hranicemi je daleko větší tlak na řešení, které přispívají k šetření vody a tím pádem se chovají šetrněji k životnímu prostředí.

Odesláním souhlasíte s našimi podmínkami zpracování osobních údajů.

© 2019 - 2024 SIT Port